Proxy nedir, nerede bulacağım? Bir Proxy sunucusuna ihtiyacım var mı?

Kişisel kilitler ve bölgesel yasaklar, proxy'nin ne olduğunu ve bunları nasıl doğru şekilde kullanacağını bilenler için korkutucu değildir. Proxy sunucuları, farklı bir benzersiz IP adresi üzerinden bağlanarak gerçek kullanıcı verilerini gizlemeye yardımcı olur. Bu araç yalnızca bir bilgisayarın IP'sini ve coğrafi konumunu gizlemek için değil, aynı zamanda diğer birçok görev için de yararlı olabilir: trafiği kaydetme, ağ saldırılarına karşı koruma, kurumsal bir ağa erişimi kısıtlama.

 

Aşağıda, proxy'nin ne olduğuna, ne işe yaradığına ve nereden alabileceğinize daha yakından bakacağız. Ayrıca birkaç ek soruyu da yanıtlayacağız: proxy sunucusunun adresi ve bağlantı noktası nasıl bulunur, proxy'ler nasıl çalışır vb.

 

Proxy nedir

Proxy sunucularının temelleri ile başlayalım: teknolojiler, avantajlar, uygulamalar.

 

Teknolojinin özellikleri

Her bilgisayarın benzersiz bir IP adresi vardır. Kullanıcıları tanımlamak için kullanılır. IP adresi ülke, bölge, internet servis sağlayıcısı ve bilgisayar hakkında bilgi sağlar. Proxy sunucularının da benzersiz IP'si vardır. Proxy bilgisayara bağlıysa, ağa bağlantı gerçekleştirilecektir.

 

Proxy sunucusu, kullanıcının bilgisayarı ile ziyaret edilen siteler arasındaki bir ara bağlantıdır. Basit bir ifadeyle, proxy, dünyanın herhangi bir yerinden bir kullanıcının İnternet'e bağlanabileceği uzak bir aracı bilgisayardır. Bağlı bir PC'nin her talebini ağa yayınlar ve alınan yanıtları geri gönderir.

 

Bir proxy sunucusu üzerinden çalışmak için, tarayıcıda, sistem parametrelerinde veya belirli bir programda (proxifier) belirli ayarlar yapmanız gerekir. Bir tarayıcıda bir arabuluculuk sunucusu kurarsanız, yalnızca bu arabuluculuk anonim bir bağlantı kullanır. Sistem ayarları aracılığıyla bir proxy bağlandığında, tüm ağ bağlantıları için etkin olacaktır. Proxy, gelişmiş uyumlulaştırma sunucusunun çalışmasını özelleştirmenize izin verir

 

Ana avantajlar

Proxy sunucuları neden popüler:

 

Kuruluşlar için, NAT'li donanım yönlendiricilerine kıyasla (ağ adresi çevirisi için) proxy sunucuları tercih edilir. Bu hedef kitle için bir vekilin temel faydaları, İnternet üzerinde daha fazla kontrol ve içeriği filtreleme yeteneği sağlamaktır.

 

Kimler proxy kullanabilir

Proxy sunucuları hem sıradan kullanıcılar tarafından anonim internette gezinmek için hem de her türlü web yöneticisi tarafından kullanılır:

 

Proxy sunucularının ana kullanımı, geçerli IP adresini gizlemektir. Onlarla, verileri engelleme riski olmadan gizlice kazıyabilir, sosyal ağlarda birkaç hesabı tanıtabilir ve diğer daha karmaşık görevleri çözebilirsiniz. Ayrıca vekiller, şirketlerde ek koruma ve çalışanlara erişimi kısıtlamak için kullanılır.

 

Bu, farklı amaçlar için gerekli olabilir:

 

Ne tür proxy'ler var

İki tür proxy sunucusu vardır: ücretli ve ücretsiz. Teknik doldurma açısından birbirlerinden ne kadar farklı olduklarına daha yakından bakalım.

 

Ücretsiz (avantajlar ve dezavantajlar)

Herkese açık proxy sunucularını herkes kullanabilir. Ücretsiz sunucuları bağlamak için, yalnızca verilerine (IP ve bağlantı noktası) ve bir proxy'yi nasıl kaydedeceğinize dair bilgiye ihtiyacınız vardır.

 

Ücretsiz proxy'lerin avantajları:

 

Ücretsiz proxy'lerin eksileri:

 

Ücretli (avantajlar ve dezavantajlar)

Bu tür proxy, ücretsiz muadilinden çok daha güvenilirdir, ancak onu kullanmak için servis sağlayıcılara kira ödemeniz gerekecektir.

 

Ücretli proxy'lerin artıları:

 

Ücretli vekillerin eksileri:

 

Temel proxy sunucu türleri

Ücretsiz proxy'lerin yalnızca basit temel görevleri çözmek için uygun olduğunu ve ağdaki ciddi anonim çalışmalar için ücretli sunucuları kullanmanın daha iyi olduğunu anladık. Şimdi proxy sunucuların bölündüğü ana türlere geçelim.

 

Üç parametreye göre sınıflandırılırlar: protokol (CGI, HTTP, HTTPS, SOCKS), İnternet protokol sürümü (IPV4 / IPV6) ve erişim kısıtlaması (özel, paylaşılan). Türlerin her birine daha yakından bakalım.

 

Protokole göre

En yaygın dört proxy protokolü vardır: CGI, HTTP, HTTPS ve SOCKS (4, 5).

 

CGI

CGI'lar, ilk bakışta normal bir web sayfası gibi görünen web proxy'leridir. CGI proxy'leri ile diğer türler arasındaki temel fark, açık bir bağlantı noktasına sahip olmadıklarıdır. Hiçbir yere girilmelerine gerek yoktur. CGI proxy'leri, uzak bir sunucudan bir tarayıcıya yüklenen bir tür web uygulamasıdır.

 

Bir CGI proxy kullanmak, arama motorlarında arama prosedürüne benzer. Sadece bu durumda, web proxy'si ile siteye gitmeniz, istediğiniz web kaynağının URL'sini özel satıra girmeniz ve başlat düğmesine basmanız gerekir. Bu, anonim bağlantının etkinleştirilmesini sağlar, ancak yalnızca açık sekme içinde çalışır.

 

CGI proxy'leri ayrıca anonimleştiriciler olarak da adlandırılır. Herhangi bir ayar gerektirmezler, bu nedenle internette gezinmek için uygundurlar.

 

HTTP

Bir HTTP proxy sunucusu, HTTP protokolünü kullanarak İnternet üzerinde çalışmanıza izin verir. Veri önbelleğe almayı destekler. En yaygın olanıdır.

 

HTTP proxy'leri farklı anonimlik düzeylerinde gelir: şeffaf, anonim, çarpıtıcı, elit (gerçekten anonim). Sitelerdeki içeriğin tam olarak görüntülenmesi ve kullanılması için CGI'dan daha uygundurlar.

 

İşletim sistemi ayarlarında bir HTTP proxy'si bağlarsanız, bilgisayarınızdaki tüm tarayıcılar üzerinden bağlantılar için kullanılacaktır. Herhangi bir zamanda birkaç tıklama ile devre dışı bırakılabilir.

 

HTTPS

Bu tür proxy sunucusu, HTTP proxy'den yalnızca bir noktada farklılık gösterir - SSL şifreleme desteği. Bu nedenle, onu kullanırken adresi "https" ile başlayan korumalı siteleri görüntüleyebilirsiniz.

 

SOCKS4, SOCKS5

SOCKS proxy'leri, bireysel uygulamalar için proxy sunucu yapılandırması gerektiğinde yaygın olarak kullanılır. Başlangıçta böyle bir fırsata sahip olmayan bir proxy aracılığıyla İnternet erişimi olan programları çalıştırmayı mümkün kılar. Bu tür proxy, ek veri aktarım protokollerini destekler ve herhangi bir trafiği yönetebilir.

 

SOCKS5, UDP ağ protokolünü desteklemesi ve güçlü kimlik doğrulama şemalarıyla kullanılabilmesi açısından SOCKS4'ten farklıdır. SOCKS5 ayrıca IPV6'yı (modern ağ adresleme) destekler.

 

İş için hangi protokolü seçmeliyim?

Belirli bir siteyi ziyaret etmek için farklı bir IP adresi üzerinden bağlanmak için CGI proxy'leri uygundur. Web'de gezinmenin daha basitleştirilmiş bir versiyonu, bilgisayarınızda veya tarayıcınızda bir HTTP proxy'si yapılandırmaktır. Güvenli bir bağlantıya sahip siteleri ziyaret etmeniz gerekiyorsa, bir HTTPS proxy'sine ihtiyacınız olacaktır.

 

İnternette ciddi bir çalışma için, bir SOCKS proxy kullanmak daha iyidir. En gelişmiş sürüm SOCKS5'tir. Telegram, Netflix'in engellenmesini atlamak ve diğer çevrimiçi siteleri anonim olarak ziyaret etmek için kullanılabilirler. PC'nize bir SOCKS5 proxy'si bağlayarak, gerçek IP adresinizi belirlemek daha zor olacaktır.

 

İkinci tür bölme

Proxy sunucularını ayırmak için başka bir seçenek İnternet protokolleridir. IPv4 vekil sunucuları ve IPv6 vardır. Aralarındaki fark nedir aşağıda açıklanmıştır.

 

IPv6

Bu, adres oluşturma alanının dört kat artırıldığı İnternet Protokolünün yeni bir sürümüdür. Aynı adı taşıyan proxy'ler, ağ adresini ana bilgisayar adresinden ayırmak için kullanılan bir adres maskesi kullanmaz. IPv6, 128 bitlik bir adres alanı kullanır. IPv4 zaten biterken, bu tür bir adres birkaç on yıl daha dayanacaktır. IPv6 adreslerinin toplam sayısı 128'in kuvvetinin ikisidir.

 

IPv6 proxy'si örneği: 2001: 0GE8: AA20: 0002: 0000: 0000: 0000: 00FB

 

IPv4

Bu, hala bir adres maskesi kullanan eski bir İnternet protokolüdür. IPv4, 4 baytlık 32 bitlik bir alan kullanır. Dünyada bu türden yaklaşık 4,3 milyar IP var.

 

IPv4 proxy'si örneği: 125.44.24.143.

 

IPv4 ve IPv6 arasındaki fark. Ne daha iyi?

İki İnternet protokolü arasında biraz teknik anlayışla anlaşılabilecek pek çok fark vardır. Bazı noktaları basit, anlaşılır bir dille açıklamaya çalışalım.

 

IPv4 proxy'leri tüm web kaynaklarını destekler, ancak bir IPv6 proxy aracılığıyla yalnızca yeni standardı destekleyen sınırlı sayıda siteye bağlanmak mümkün olacaktır.

 

IPv6, şifreleme ve kimlik doğrulama nedeniyle daha güvenlidir. IPv4 başlangıçta güvenlik için tasarlanmadığı için güvenli ağ oluşturma için daha uygundurlar.

 

Ayrıca IPv6, "komşuları" bulmanızı sağlayan bir özelliğe sahiptir. Bu sayede cihazlar ve yönlendiriciler birbirlerini keşfedebilecek ve veri alışverişi yapabilecek.

 

Sınırlı erişim ile

Bu kritere göre, proxy'ler iki türdendir: özel ve paylaşılan. Aynı işlevleri yerine getirirler, ancak yine de kullanıcı için güvenilirlik ve güvenlik açısından büyük farklılıklar gösterirler.

 

Özel vekiller

Bir kişiye kişisel kullanım için özel vekiller verilir. IP erişimi olan sınırlı sayıda kullanıcı (veya şifreyi ve proxy sunucusundan oturum açmayı bilenler) tarafından da kullanılabilirler.

 

Paylaşılan proxy'lere kıyasla özel sunucular hızlı ve kararlıdır. Yoğun kullanım nedeniyle aşırı yüklenmezler ve ayrıca bir sunucu komşusu nedeniyle engelleme olasılığını ortadan kaldırırlar.

 

Bu tür sunucuları kiralamak için İnternet üzerindeki satıcı şirketlerden özel proxy'ler satın alabilirsiniz.

 

Paylaşılan proxy'ler

Paylaşılan proxy'ler internette ücretsiz olarak bulunabilir. Onlarla birlikte listeler dünya çapındaki ağdaki binlerce site tarafından ücretsiz erişim için hazırlanmıştır. Açık standart proxy bağlantı noktaları ve daha önce herkese açık hale getirilmiş özel sunucular arasındaki IP adreslerinin aralıklarını tarayarak toplanırlar. Kural olarak, bu İnternet veritabanları,% 5-10'unun gerçekten çalıştığı, güncel olmayan sunucu listeleri içerir.

 

Genel vekiller

Genel proxy'ler, paylaşılan proxy'ler ile aynıdır. İnternet üzerindeki çeşitli proxy sağlayıcıları, hem paylaşılan hem de genel olan genel sunucuları arar. İkisi arasında hiçbir fark olmadığını unutmayın.

 

Kişisel ve paylaşılan proxy'ler arasındaki fark nedir?

Bir proxy sunucusu ne kadar az kişi kullanırsa, üzerindeki yük o kadar az olur. Kullanıcı için yalnızca belirli bir proxy'ye erişimi olması daha iyidir çünkü bu, ağda maksimum hızda çalışmasına izin verecektir. Bu bakış açısına göre, açık bir şekilde kişisel vekiller paylaşmaktan daha iyidir.

 

Genel proxy ile başka bir su altı taşı, başka bir kullanıcı nedeniyle bir IP adresini bloke etme riskidir. Proxy sunucunuzu kullanan biri belirli bir çevrimiçi hizmette engellenirse, aynı proxy'yi etkinleştirdiğinizde bu siteye erişim size kapatılacaktır.

 

Bir vekilin fiyatı nasıl oluşur, nasıl seçilir?

Genel (paylaşılan) proxy'lerin çoğunu kullanmak için ödeme yapmanız gerekmez. İnternette ücretsiz olarak mevcutturlar. Hala çalışan, iyi özelliklere sahip paylaşılan proxy'leri seçen özel çevrimiçi hizmetler vardır. Bu web kaynaklarında arama yaparken, küçük bir komisyon karşılığında seçili genel sunuculardan yararlanabilirsiniz.

 

Özel proxy'ler halka açık olanlardan daha pahalıdır çünkü yalnızca tek bir kullanıcı tarafından kullanılmaları nedeniyle daha güvenli, daha hızlı ve daha güvenilirdirler. Aslında, çoğu kişinin bilgisayarlarına veya akıllı telefonlarına bir proxy bağladığı sorunu çözebilirler - herhangi bir veya belirli siteleri ziyaret ederken maksimum anonimlik sağlamak için.

 

Proxy sağlayıcılarının web sitesinde, özellikle göreviniz için en uygun özel sunucuyu seçebilirsiniz: web-kazıma, SMM, akış hizmetlerinde engellemeyi atlama, bilgisayar oyunlarında botlama vb.

 

Proxy anonimlik düzeyi

Anonimlik derecesine göre, dört tür proxy sunucusu not edilebilir: şeffaf, bozucu, anonim ve elit. Her biri aşağıda ayrıntılı olarak tartışılacaktır.

 

Şeffaf

Anonimlik açısından en kötüsü şeffaf vekillerdir. Bu tür proxy sunucuları kullanırken, bağlantı IP adreslerinden geçecektir, ancak gerçek IP adresiniz de ilgili parametre satırında görüntülenecektir.

 

Tahmin edebileceğiniz gibi, veri gizliliği açısından bu sunucular işe yaramaz. Trafik iletimi için teknik bir aracı görevi görürler. Şeffaf proxy'leri yalnızca IP ile engellemeyi aşmak veya ülkenizde ikamet edenler için yasağı kullanmak mantıklıdır.

 

Bozulma

Kötü niyetli proxy'ler anonimlik açısından sıradadır. Kullanıcının yanlış veya yalnızca kısmen doğru IP'sini gösterdikleri için düşük derecede anonimdirler. Dezavantajları, bilgisayar hakkında ilettikleri gerçek verilerin küçük bir kısmının bile müşterinin İnternet sağlayıcısını belirlemek için yeterli olabilmesidir.

 

Anonimliği düşük olan proxy sunucuları kimliğinizi gizlemek için kullanılmamalıdır. Blokları atlamak ve dosya barındırma hizmetlerinden dosya indirmek için daha uygundurlar.

 

Anonim

Anonim proxyler, veri gizleme açısından en iyilerden biridir. Web siteleri bunları kullanarak bilgisayarın gerçek IP adresini görmeyecek, ancak bağlantının şu anda bir proxy sunucusundan geçtiğini bilecekler.

 

Anonim proxy'ler, ağdaki çoğu görevin gizli yürütülmesi için uygundur.

 

Elite (gerçekten anonim)

Sınıflandırılmış işler için en etkili vekiller, oldukça anonim (elit) vekillerdir. Bunları kullanarak kimse gerçek IP adresinizi veya bir proxy sunucusu kullanma gerçeğini bilmeyecektir. Uç düğümde, tüm veriler, bağlantı herhangi bir aracı olmadan doğrudan yapılmış gibi görüntülenecektir. Buna göre, elit proxy'ler diğer sunucu türlerinden daha pahalıdır.

 

Proxy sunucunuzu ve bağlantı noktanızı nasıl bulabilirsiniz?

Proxy IP'si ve bağlantı noktası ne anlama geliyor? Bu, hedef sunucuya bağlantının yapılacağı IP adresinin verileridir. Örneğin, Avustralya'daki bir genel proxy sunucusunun verileri şu şekilde görünür: 210.56.244.46:4145 (bağlantı noktası iki nokta üst üste işaretinden sonra gösterilir).

 

Proxy'niz nasıl bulunur: Kullanılan proxy'nin verileri genellikle tedarikçinin web sitesindeki kişisel hesapta görüntülenebilir. Gerekli bilgiler orada değilse, proxy'lerinizi nasıl bulacağınızı sunucuları satın aldığınız şirketin yöneticilerine sorun.

 

Proxy sunucusunun etkin ve başarılı bir şekilde bağlandığından eminseniz, IP adresini ve bağlantı noktasını bulmanın başka bir yolu, örneğin whoer.net gibi IP adresini belirlemek için herhangi bir siteye gitmektir. Bu siteye girdikten hemen sonra gerekli veriler otomatik olarak size gösterilecektir.

 

Ayrıca, IP'yi ve bağlantı noktasını, başlangıçta girdiğiniz bilgisayarınızın, tarayıcınızın veya proxifier ayarlarınızda belirtebilirsiniz.

 

Proxy hızı

Bir proxy sunucunun hızını büyük ölçüde belirleyen önemli bir faktör, bununla isteğin gönderildiği web kaynağı arasındaki mesafedir. Basitçe söylemek gerekirse, kullanılan proxy sitenin temel aldığı sunucuya ne kadar yakınsa, bağlantı hızı o kadar yüksek olur.

 

Ayrıca, bireysel kullanım için verilen proxy'ler daha hızlı çalışır. Satın almadan önce, özel çevrimiçi hizmetler aracılığıyla proxy'nin hızını kontrol edebilirsiniz. Bunu yapmak için sadece ziyaret edeceğiniz web sitesinin sunucu verilerini ve URL'sini girmeniz yeterli olacaktır.

 

Ücretli bir proxy sunucusu, bağlantı hızını nadiren yavaşlatır ve hatta bazen hızlandırır.

 

Proxy hızını neler etkiler?

Bu parametre olumlu olarak dört ana faktörden etkilenir:

 

Proxy havuzu nedir ve ne içindir

Proxy havuzu, sitelere bağlantıların yapılacağı sunucular ağıdır. Proxy havuzu, verileri alırken ve İnternet'teki diğer ciddi görevleri çözerken ne anlama geliyor? Bu durumda önemi çok büyük. Büyük projelerle çalışırken kendinizi yalnızca bir proxy ile sınırlamak, bunun için yalnızca kendi IP adresinizi kullanmaya eşdeğerdir.

 

Proxy havuzu kullanmak, engelleme olasılığını azaltır ve bir bilgisayardan aynı anda gönderilen isteklerin sayısını artırır. Bir dizi yüksek kaliteli aracı sunucu seçtikten sonra, trafiği farklı proxy'ler arasında dağıtmak ve görevleri hızlı bir şekilde çözmek mümkün olacaktır.

 

Basit terimlerle proxy ağları nelerdir? Bu, bir kullanıcı / şirket tarafından belirli sorunları çözmek için kullanılan bir dizi proxy sunucusudur.

 

Proxy havuzunun boyutunu seçme faktörleri

Bir proxy havuzu seçerken, dört ana faktöre güvenebilirsiniz: saatlik istek sayısı, hedef web siteleri, IP adreslerinin türü ve kalitesi. Her bir noktaya daha yakından bakalım.

 

Saatlik istek sayısı

Saatte ne kadar çok istek yürütmeniz gerekiyorsa, ihtiyacınız olan proxy havuzu o kadar fazla olur.

 

Örneğin, verileri toplarken, iyi bir gösterge, her 2-3 saatte bir 300-400 IP adresinin bölüm bazında dönüşüdür.

 

Web sitelerini hedefleyin

Büyük sitelerin botlara direnmek için daha gelişmiş güvenlik teknolojileri kullandığı anlaşılmalıdır. Bu bağlamda, büyük web kaynaklarında kazıma ve diğer benzer görevler için daha büyük bir proxy havuzu gerekli olacaktır.

 

Ayrıca, birçok Rusça sitenin yabancı proxy'lerden geçişleri engellediğini de hesaba katın. BDT de dahil olmak üzere farklı ülkelerden gelen sunuculardan birleştirilmiş karma bir havuz proxy'si kullanmak daha iyidir.

 

IP adresi türü

Ayrıca, bir proxy havuzu toplarken, gerekli IP adreslerinin türünü de hesaba katmanız gerekir:

 

Çoğu durumda, sunucu proxy sunucuları, veri kazıma, otomatik yazılım yoluyla SMM promosyonu, vb. Gibi görevlerle başarılı bir şekilde başa çıkabilir. Konutsal IP kullanımı, insanların kişisel ağlarının kendi amaçları için kullanımıyla ilgili yasal sorunları ve sorunları ortaya çıkarır.

 

Mobil proxy'ler, gerçek bir web kullanıcısını gerçek bir mobil cihazla olabildiğince doğru bir şekilde taklit etmeleri nedeniyle oldukça popülerdir. Ağlar onlara daha sadıktır ve daha az yasaklanırlar, bu nedenle SMM'de, trafik tahkiminde ve diğer profesyonel görevlerde mobil vekilleri kullanmak önemlidir.

 

IP adreslerinin kalitesi

Proxy havuzunun boyutunu seçmedeki dördüncü faktör, IP adreslerinin kalitesidir. Bunlar veri merkezi sunucularıysa, kaliteleri konut veya mobilinkinden daha düşük olacaktır, ancak fiyatı daha düşük olacaktır.

 

Kaliteden bahsetmişken, genel, paylaşılan ve adanmış proxy'ler arasında seçim yapmanın özelliklerini anlamak da önemlidir. Özelliklerini ele alalım:

 

Yukarıda listelenen dört faktörün her biri, proxy havuzunun etkinliğini etkiler. Proxy sunucusu havuzu yanlış yapılandırılırsa, kullanılan proxy'ler büyük olasılıkla engelleneceğinden proje başarısız olabilir.

 

Proxy havuzunuzu nasıl yönetirsiniz?

Doğru proxy sunucularını seçmek buzdağının sadece görünen kısmıdır. Bunları etkili bir şekilde yönetmek çok daha zordur.

 

Amacınız "endüstriyel" ölçekte toplu web eylemi ise, bir IP adresi havuzu satın almak ve site isteklerini bunlar üzerinden yönlendirmek yeterli olmayacaktır. Uzun vadede, kullanımda olan proxy'lerin engellenmesi ve yüksek kaliteli veri aktarımının durdurulması olasılığı% 100'dür.

 

Proxy sunucularını yöneteceğiniz bir proxy hizmetinin seçim özellikleri ve ayarları:

 

5-10 proxy sunucudan oluşan bir mini havuzun yönetimi kolaydır, ancak 1000 sunucudan oluşan bir ağı yönetmedeki hatalar hızla çökmesine neden olabilir.

 

Proxy havuzu yönetiminin iki ana modeli vardır:

 

Bu ekonomik bir seçenektir ancak aynı zamanda en yoğun kaynak kullanan seçenektir. Küçük bütçeli ancak çok boş vakti olanlar için uygundur. Proxy'leri etkin bir şekilde yönetebilecek uygun bant genişliğine sahip tamamlanmış ekiplerle de ilgili olabilir.

 

Bu model, bir proxy havuzuyla ilişkili temel sorunlardan ve karmaşıklıklardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bu, oturum yönetimini geliştirmeye ve yapılandırmaya, engellemelerin nedenlerini belirlemeye, bant genişliğini ayarlamaya ve diğer stratejik konulara odaklanmanıza olanak tanır.

 

En iyi proxy sunucusu nasıl seçilir

İnternette bulunan ilk proxy, yüksek olasılıkla, sadece teknik özellikler açısından size uymayacak, aynı zamanda çalışmayacaktır bile. Genel sunucular birçok kullanıcı tarafından kullanılır, bu nedenle genellikle çöker veya onları başlatan kişi tarafından kalıcı olarak silinir.

 

Aşağıda, neden bir proxy sunucuya ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak seçim süreçlerine daha yakından bakacağız.

 

Bir proxy seçerken bilinmesi gerekenler

Hangi proxy sunucularını seçeceğinizi anlamak için, proxy sunucularına neye ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz faydalı olacaktır. Basit görevler için gerekliyse: basit web'de gezinme, sitede engellemeyi atlatma veya başka bir farklı IP'ye sahip bir sayfayı ziyaret etme ihtiyacı - herkese açık ücretsiz proxy'ler işe yarar.

 

İnternette ciddi işler için: kazıma, SMM promosyonu, sitelerdeki birkaç hesabın eşzamanlı yönetimi ve diğer benzer görevler, özel türde proxyler kullanmalısınız. Neden proxy sunucularına ihtiyacınız olduğuna karar verin. Profesyonel görevler için, ücretli kişisel sunucular satın almak daha iyidir.

 

Özel ve genel vekil sunucuları seçerken başka hangi noktalara dikkat etmelisiniz:

 

En uygun sunucuyu seçmek için proxy sağlayıcınıza danışabilirsiniz. Belirli bir görev için bir proxy sunucusu seçimini deneyimli uzmanlara emanet etmek daha iyidir.

 

Proxy'nin çalışıp çalışmadığını kontrol etme

Doğru arabuluculuk sunucusunu seçtikten sonra, etkin kullanıma hazır olmasını sağlamak kalır. Proxy'nin çalışıp çalışmadığını kontrol etme:

 

Birçok proxy ve çevrimiçi hizmet, proxy sunucusunun sağlığını gösteren yerleşik proxy denetleyicilerine sahiptir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Basit anlamda vekil sunucu nedir?

 

Proxy sunucusu, bir kullanıcının bilgisayarı ile ziyaret ettiği siteler arasında teknik bir aracıdır. Kullanıcının gerçek IP adresini ve konumunu gizleyerek bunun yerine verilerini görüntülemenize olanak tanır. Bu nedenle, bölgesel engellemeleri, IP yasaklarını atlayabilir ve ayrıca İnternet'teki diğer birçok profesyonel görevi çözebilirsiniz.

 

Özel vekiller nedir?

 

Tedarikçi firmanın bireysel kullanım için kullanıcıya verdiği proxy sunuculardır. IP yetkilendirmesi veya kullanıcı adı ve parola ile korunurlar, bu nedenle yabancılar bunlara bağlanamaz.

 

Proxy'ler hangi amaçlar için uygundur?

 

(Genel / paylaşılan) için açık erişim proxy sunucusu nedir:

 

Özel proxy sunucusu nedir:

 

Doğru seçimi yapmak için, neden bir proxy sunucuya ihtiyacınız olduğunu önceden belirleyin.

 

Hangi protokoller destekleniyor?

 

Üç ana protokol vardır:

 

Bir proxy'nin çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edebilirim?

 

Bir proxy sunucuyu nereden alacağınıza karar verdikten sonra, özel çevrimiçi hizmetler aracılığıyla uygun sunucuların performansını ücretsiz olarak kontrol edebilirsiniz. Bunları ilgili arama sorguları için İnternette bulabilirsiniz.

 

Proxy, ping'i etkiler mi?

 

Proxy sunucusu pingi etkiler. Bir proxy seçerken, sağlayıcı genellikle bu parametrenin değerini belirtir, çünkü indirme hızı doğrudan ona bağlıdır. Proxy'leri değiştirmeden önce, yeni sunucuda küçük bir ping olduğundan emin olun. Optimum değer 30-40 ms'den yüksek değildir.Bu işletme  tarafından desteklenmiştir.

Copyright © 2023 | ARNPROXY Sunucu Hizmetleri. Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki yazı, resim ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

"ARNPROXY" kelimesi ARNPROXY Sunucu Hizmetleri'nin kayıtlı tescilli markasıdır. "ARNPROXY" logosu ARNPROXY Sunucu Hizmetleri'nin kayıtlı tescilli markasıdır.