Proxy sunucusu ile VPN arasındaki fark

Bazen, kullanıcının İnternetteki bir kaynağa erişmek için anonimliğe ihtiyaç duyduğu durumlar olabilir. Örneğin, torrent indirirken güvenlik gereklidir veya siteye erişimin sınırlı olduğu bir ülkeden gitmeniz gerekir. Yani, herkes Rusya'daki popüler Telegram habercisinin son zamanlarda engellendiğini duydu. Bu durumlarda anonim yardımcılar, kullanıcıların IP'lerini ağ üzerinde gizlemelerine yardımcı olan hizmetler olan anonimleştiriciler olacaktır.

 

En yaygın araçlar VPN servisleri ve proxy'lerdir. Ve bir hizmet seçerken şu soru ortaya çıkıyor: proxy sunucusu ve VPN - fark nedir?

 

VPN ve proxy: farklar nelerdir ve neyi seçmeli

VPN ve proxy'ler arasındaki farkı anlamak için ikisinin de nasıl çalıştığına bir göz atacağız.

 

Proxy sunucuları, bir bilgisayar ile İnternet arasında bir tür aracıdır. Proxy kullanıldığında, giden trafik uzak bir bilgisayardan geçirilir ve IP'sini kendisine atar. Böyle bir proxy sunucu bilgisayarı dünyanın herhangi bir yerinde bulunabilir ve sağlayıcı için IP'niz her zaman gizli kalacaktır.

 

VPN arasındaki fark nedir? Sanal Özel Ağ, içinden geçen tüm verileri şifreleyen özel bir ağdır. Proxy'lerin aksine, bir VPN sunucusu kullanarak , yalnızca IP adresinizi gizlemekle kalmaz, aynı zamanda tüm giden trafiğin geçmişini de görünmez hale getirirsiniz. Sağlayıcı, yalnızca bir VPN kullandığınızı öğrenebilir, daha fazlasını öğrenemez.

 

VPN'in bir proxy'den ne kadar farklı olduğu açık olduğunda, bir hizmet seçmek için avantajlarını ve dezavantajlarını incelemek önemlidir.

 

Proxy sunucu avantajları:

Hangisinin daha iyi olduğunu biliyor musunuz : ücretli mi yoksa ücretsiz proxy'ler mi?

 

Proxy sunucu dezavantajları:

trafik şifreleme mevcut değildir;

Genel proxy sunucuları bazen bir fare kapanı içinde bedava peynir haline gelebilir: dolandırıcılar bu tür hizmetleri kullanıcı verilerini çalmak için kullanabilir. Tek tek proxy sunucularını teknik destekle satın almak çıkış yoludur.

VPN avantajları:

VPN dezavantajları:

Ve hangisi daha iyi? VPN durumunda, çözüm hizmetin maliyetine dayanmaktadır: VPN için ödeme yapmak İnternete erişim için bir abonelik ücretinden daha yüksektir, mantıksızdır ve ücretsiz olanlar çok zahmetlidir. Ücretsiz proxy'ler söz konusu olduğunda, kararlılık ve güvenilirlik hakkında konuşmaya gerek yoktur ve bu nedenle, bir proxy sunucusu satın almak bu durumda en iyi çözümdür.Bu işletme  tarafından desteklenmiştir.

Copyright © 2023 | ARNPROXY Sunucu Hizmetleri. Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki yazı, resim ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

"ARNPROXY" kelimesi ARNPROXY Sunucu Hizmetleri'nin kayıtlı tescilli markasıdır. "ARNPROXY" logosu ARNPROXY Sunucu Hizmetleri'nin kayıtlı tescilli markasıdır.